„FULL STEAM AHEAD“

Full STEAM Ahead! – punog naziva “Znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika u II. osnovnoj školi Varaždin” projekt je kojim se želi uspostaviti prva STEAM osnovna škola u Varaždinskoj županiji.
Tijekom ovog projekta II. osnovna škola Varaždin proći će digitalnu transformaciju kroz STEAM koncept, i to opremanjem četiri učionice (uključujući i zvjezdarnicu), obuhvatnom edukacijom učitelja, razvojem kurikuluma i aktivnosti za učenike.

Skraćenica STEAM (engl. Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) koja osim znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike uključuje i umjetnost relativno je nov koncept koji ima za cilj integrirati STEM predmete s umjetničkim predmetima u različite relevantne obrazovne discipline. Takvi su programi osmišljeni kako bi podučili učenike inovacijama, kritičkom razmišljanju i koristili inženjerstvo ili tehnologiju u maštovitim dizajnu ili kreativnim pristupima stvarnim problemima, nadovezujući se na matematičke i znanstvene temelje kod učenika

Nositelj projekta je II. osnovna škola Varaždin, a partneri na projektu su Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu i NT Gruppen AS iz Kraljevine Norveške.

Projekt je financiran u okviru poziva “Jačanje STEM vještina u osnovnim školama i razvoj regionalnih znanstvenih centara za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području” iz EGP financijskog mehanizma te Norveškog financijskog mehanizma za razdoblje od 2014. do 2021. godine. Ukupna vrijednost projekta je 444.143,34 EUR.

Razdoblje provedbe je od 1. srpnja 2022. do 31. ožujka 2024. (ukupno trajanje 21 mjesec).

Rezultati projekta uključivat će sljedeće:

• Poboljšanje infrastrukture i opreme učionica
  • Unapređenje STEAM kompetencija učitelja
  • Poboljšanje STEAM kompetencija učenika
  • Osnaživanje učenika s posebnim obrazovnim potrebama
  • Podučavanje učenika poduzetništvu
  • Podučavanje učenika aktivnom građanstvu
  • Stvaranje dugotrajnih učinka educiranjem učitelja za trenere

Voditeljica projekta je ravnateljica II. osnovne škole Varaždin Sanja Posavec, a projektne aktivnosti na partnerskim institucijama koordiniraju izv. prof. dr. sc. Markus Schatten iz Fakulteta organizacije i informatike te Branimir Simic iz NT Gruppen AS.

Više o projektu i aktivnostima možete pročitati na web stranici projekta: https://steam.hr/