« Svibanj 2024 »

„Posjet osmih razreda Vukovaru“
Autor: Mirjana Halusek, 26. 4. 2024.

Učenici osmih razreda II. osnovne škole Varaždin boravili su od 23. do 24. travnja 2024. godine u Vukovaru u sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“. U pratnji učenika bile su razrednice: Marta Cepanec, prof., Tanja Klaneček, prof., Ljiljana Inkret–Martinčević, prof., Mirjana Halusek, prof., učiteljica fizike Željka Kopić, prof. te učitelji povijesti Alan Dedić, prof. i Denis Bais, prof.

Osnovni cilj projekta bio je učenike pobliže upoznati s događanjima u Domovinskome ratu i Bitkom za Vukovar o čemu je bila riječi na predavanju tijekom obilaska „Memorijalnoga centra Domovinskoga rata Vukovar“. Nakon razgledavanja učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar te Muzej vučedolske kulture gdje su upoznati s bogatom poviješću vukovarskoga kraja. Poslije razgleda muzejskih izložaka slijedio je posjet Vukovarskome vodotornju koji je obnovljen i simbol je otpora Vukovaraca. S vrha Vodotornja moguće je sveobuhvatno razgledati grad i okolicu. Završivši obilazak Vodotornja, učenici su se zaputili prema hostelu „Dubrovnik“ gdje su imali organizirani smještaj i prehranu, a u večernjim satima zabavili su se u disko klubu na brodu.

Sljedeći dan učenici su posjetili memorijalne lokacije: Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991.,  Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskoga rata, Spomen-dom Ovčara, Masovnu grobnicu Ovčara te Crkvu svetih Filipa i Jakova.

Posjet je završio sudjelovanjem u kvizu znanja u koji su bila uključena po dva učenika iz svake škole. Pitanja su bila vezana uz sadržaje koje su učenici čuli i vidjeli tijekom prethodna dva dana. Učenici Michael Pavić, 8. b i Bruno Kralj, 8. c  predstavljali se II. osnovnu školu Varaždin te osvojili prvo mjesto.

Posjetivši brojna memorijalna mjesta, upoznavši dio života grada Vukovara te s nadom da će mir zaživjeti, učenici su krenuli prema Varaždinu.

Novinarska skupina

Foto: Tanja Klaneček, prof., Željka Kopić, prof. i Vito Ivanušić, 8. d