Sedmi razredi u Parku prirode Papuk
Autor: Mirjana Halusek, 18. 10. 2023.

Učenici sedmih razreda, zajedno sa svojim razrednicama Nikolinom Mikulek Slunjski, Elom Poljak, Ksenijom Pintarić, Višnjom Ivančan i učiteljicama u pratnji Lanom Hutinski i Tajanom Stilinović posjetili su Park prirode Papuk 13. listopada 2023. Terenska nastava odvijala se u korelaciji nastavnih sadržaja iz geografije, biologije, tjelesne i zdravstvene kulture, matematike i njemačkoga jezika.

Vožnjom podravskom magistralom stigli smo do Parka prirode Papuk i šume Jankovac, gdje nas je dočekao stručni vodič. Obilazak je započeo poučnom stazom koja pokazuje najljepše dijelove Jankovca, jankovačka jezera i slap Skakavac. Staza je dobila ime „Grofova poučna staza“ prema grofu Josipu pl. Jankoviću koji je među prvima otkrio ljepote ovoga dijela Papuka.

Nakon ručka i kratkoga druženja u Planinarskom domu Jankovac krenuli smo u pravcu geološkoga lokaliteta Rupnice uz stručno vodstvo gdje su učenici vidjeli izraženo stubasto lučenje magmatskih stijena te obišli poučnu stazu s informativno – edukativnim tablama.

Nastavili smo vožnju do Voćina gdje smo posjetili novi Geo info centar koji svojim multimedijalnim pristupom pruža uvid u daleku geološku povijest Zemlje, ali i povijesno kulturni značaj ovoga prostora. Najviše nas se dojmilo 6D kino gdje smo putovali Zemljinom prošlosti od Velikoga praska do formiranja same gore Papuk.

Puni dojmova i pozitivnih emocija vratili smo se u Varaždin u večernjim satima. Kako nam je bilo pogledajte u priloženim fotografijama.

Nikolina Mikulek Slunjski, prof. geologije i geografije

Foto: Nikolina Mikulek Slunjski, prof. geologije i geografije