Informatički kutak

Novosti iz svijeta informatike

Windows 10

Windows 10 je poznat i jednostavan za uporabu s puno sličnosti sa sustavom Windows 7 uključujući izbornik Start. Brzo se pokreće i nastavlja s radom, ima veću ugrađenu sigurnost koja vam pomaže da se osjećate sigurno te je dizajniran za rad sa softverom i hardverom koji već imate.
Boljim upravljanjem vaše radne površine brže obavite zadatke. Ugrabite do četiri zadatka u jednom prikazu istovremeno i kreirajte i virtualne radne površine kada vam treba više prostora, ili želite grupirati stvari po projektu poput Office aplikacija za rad i igre za igranje.

Više informacija na:

Office 2019

Office 2019 kao samostalni paket ne uključuje pretplatu na usluge Office 365, i podržava rad samo sa sustavom Windows 10. Neće raditi s verzijama operativnog sustava Windows 7 i Windows 8.1.

Ovim potezom Microsoft potiče korisnike starijih inačica operativnog sustava Windows na nadogradnju sustava ili postanu korisnici Officea 365.

Office 2019, osim konvencionalnih programa Word, Excel PowerPoint i Outlook, uključuje alate kao što su Exchange, SharePoint i Skype for Business.

Više informacija na:

ThingLink

Digitalni alat namijenjen je dodavanju multimedijskih i interaktivnih sadržaja na slike ili video sadržaje pomoću oznaka (tagova). Prije nego krenemo u samu izradu interaktivnih sadržaja potrebno je izraditi korisnički račun. Prilkom izrade korisničkog računa odaberemo Teacher a ako želimo dodati učenike u grupe tj. grupni rad učenika potrebno je platititi licencu. Naravno mogući je i samostalni rad učenika te prikaz nastavnog sadržaja a besplatna verzija omogućava sasvim solidnu uporabu aplikacije. Korisnički računi učenika mogu se izraditi bez unosa e-adrese.                    Sustav na temelju imena i prezimena generira korisničke račune koji se šalju putem MS Teamsa,  a

učenici koji se samostalno prijavljuju upisuju kod grupe te su automatski pridruženi određenoj grupi koje su zatvorenog tipa. Samo učitelj može vidjeti sve korisničke račune i grupe učenika re njihove multimedijske, interaktivne radove.

Alat nudi mogućnost zajedničkih uređivanja i dodavanja novih oznaka, omogućuje učitelju poticanje grupnog rada i suradnje uz mnoštvo interaktivnih sadržaja međusobno povezanih poveznicama. Učenici mogu  podijeliti sadržaje koji su izradili te tako mogu vidjeti i vrednovati druge radove unutar određene grupe.

Ono što je posebno zanimljivo učenicima je stvaranje  videa i 360° medija a što je   podržano unutar Microsoftovih timova. Osim što  učenici  mogu naučiti kako izraditi  medij 360°, mogu  naučiti kako izraditi određene digitalne interaktivne materijale (križaljke, digitalne plakate, umne mape, postere) te sve to sadržajno povezati u jednu cjelinu. Možemo  zaključiti kako ovaj alat ima brojne mogućnosti u korištenju kako nastave online tako i uživo.

Pisana provjera, 8.d razred
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 9. 5. 2018.

14. svibnja 2018., planirana je 2. pisana provjera..

Gradivo koje treba naučiti:

Baze podataka (objekti, tablica podataka, indentifikator, obrazac, izvještaj), PowePoint (matrica slajda, logotip, poveznice, prikazivanje prezentacije), MS Expression Web  (pojmovi, timski rad, planiranje web mjesta, izgled web stranice, tehnike objavljivanja, pokretni dijelovi stranica).

Vaša učiteljica informatike