« Studeni 2018 »

Brijuni – Pula – terenska nastava učenika 5. a i 5. c razreda
Autor: Marta Cepanec, 23. 5. 2018.

Učenici 5. a i 5. c razreda u petak, 18. svibnja 2018., posjetili su Nacionalni park Brijuni te najveći grad Istarske županije, Pulu.

Na put su krenuli u ranojutarnjim satima i u dobrom raspoloženju stigli u Fažanu gdje su se ukrcali na brod. Uslijedilo je uživanje u kratkoj vožnji i fotografiranje predivnih vizura. Otok Veliki Brijun učenici su razgledali vozeći se vlakićem i diveći se bogatoj flori i fauni. Većina učenika bila je posebno oduševljena prvi put u životu vidjevši slona uživo. Nakon safari parka učenici su razgledali Kochov kamenolom, crkvu sv. Germana te foto izložbu i prirodoslovnu zbirku u muzeju NP Brijuni.

Iako još u svojoj zimskoj „rezidenciji“, sve je najviše razveselio papagaj Koki, poznati Titov papagaj star 60 godina koji je jedan od rijetkih primjeraka žuto-kukmastih kakadua. Uz mnogo poziranja neke je nagradio i „čašicom razgovora“. Koki priča kada je dobro raspoložen pa možemo zaključiti da ga je posjet naših učenika obradovao.

Puni dojmova, nakon okrijepe s pogledom na more, učenici su se iz Fažane uputili u Pulu gdje su razgledali najveće znamenitosti: Arenu, Slavoluk Sergijevaca, Hram Rome i Augusta. Učenici su na antičkom trgu vidjeli prizore iz antičkoga doba koji su postavljeni kao izložba u sklopu Dana antike pa su se neki fotografirali i ispijali piće sa samim „carem Augustom“.

Sretni što je vrijeme poslužilo i puni utisaka, u kasnim večernjim satima učenici su se vratili u Varaždin. U pratnji učenicima bili su učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture Valentina Balažinec, razrednica 5. a razreda, učiteljica matematike Višnja Ivančan, razrednica 5. c, učiteljica prirode Ana-Maria Beatrice Šikić te učitelj tjelesne i zdravstvene kulture Dejan Mašić.

Terenska nastava realizirana je u korelaciji predmeta: priroda, tjelesna i zdravstvena kultura, matematika te građanski odgoj i obrazovanje.

Višnja Ivančan, prof.