BUDI DIV-Dan intelektualnog vlasništva za djecu i mlade
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 17. 11. 2017.

U Varaždinu u Kinu Gaj i prostorijama Gradske vijećnice, 14. studenog 2017. godine,  pod motom Budi kreativan, budi inovativan, BUDI DIV održano je događanje pod nazivom Dan intelektualnog vlasništva za djecu i mlade.

Na nizu aktivnosti sudjelovali su učenici 3. b, 4. c i 8. c razreda, te članovi grupe Medijska kultura „Dođi , vidi, viči“.

Riječ je o interaktivnoj edukaciji djece i mladih o intelektualnom vlasništvu i upravljanju njime koja je nastala u suradnji Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske (DZIV) i Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO), uz pokroviteljstvo Nacionalne koordinacije za provedbu prava intelektualnog vlasništva.

Cilj ovog događanja namijenjenog djeci i mladima je bio kroz igru i sadržaje namijenjene njihovom uzrastu (predstava, video-clipovi, skečevi, dokumentarni filmovi, razgovori s mladim kreativcima i inovatorima) educirati o važnosti kreativnosti i inovativnosti i potencijalu intelektualnog vlasništva, te ih potaknuti na stvaranje, ali i upozoriti na potrebu poštivanja prava intelektualnog vlasništva drugih.

U prvom su dijelu, namijenjenom  djeci mlađih  razreda osnovnih škola, sudjelovali naši trećaši i četvrtaši, te članovi grupe Medijska kultura. Gledali su predstavu „Tko je to izumio“ autorice Nine Horvat u izvedbi Teatra Tirena, koja je na jednostavan i zabavan način predstavila  neke hrvatske izumitelje i autore. Nakon toga je slijedio razgovor s djecom te niz interaktivnih kreativnih radionice.

Za starije učenike  je bio organiziran interaktivni zabavno-edukativni mozaik „Imam ideju“ autorice Lare Antić Prskalo koji im je kroz dijaloge s nizom kratkih skečeva i tematskih video zapisa približio pojam intelektualnog vlasništva. U nastavku su i osmaši sudjelovali na interaktivnim kreativnim radionicama i kvizovima.

Bio je to veoma dinamičan i nadasve koristan način učenja.

U pratnji učenika bile su učiteljice Mirjana Halusek, Melina Tomljenović, Dubravka Kalinić Lebinec i logopedinja Vesna Ivančević.