Znamenitosti Istre
Autor: Darko Krznar, 25. 5. 2015.

Usprkos kišnom vremenu učenici 5. c i 5. d krenuli su 22. svibnja 2015. na terensku nastavu u Pulu i NP Brijuni gdje su otkrivali različite tragove prošlosti.

Tako su u prostorima pulske Arene zamišljali borbe gladijatora, divili se velebnom antičkom graditeljstvu i kamenju koje izdržalo je sve nedaće prolaznosti  vremena. U prostoru ispod  arene,  gdje su bile smještene divlje životinje i gladijatori,  postavljena je stalna izložba ”Maslinarstvo i vinogradarstvo Istre u antici”. Učenici razgledali su predmete koji su se u prošlosti koristili za proizvodnju ulja i vina (mlinovi, tijeskovi, posude za taloženje) te amfore koje su služile kao ambalaža za prijevoz ulja i vina.

Iako je kiša bila česta pratiteljica, šetnja gradom bila je ugodna i na prostorima Foruma i pred Augustovim  hramom osjetio se centralni dio grada gdje su se građeni okupljali u prošlosti i danas.

Pod dojmom viđenoga putovanje nastavilo se do Fažane gdje bio je organiziran ručak, a kasnije odlazak brodicom na Brijune koji su 27. listopada 1983. proglašeni nacionalnim parkom. Na Brijunima postoje mnogi kulturno-povijesni ostaci od kojih najpoznatiji i najsačuvaniji  su: rimski ladanjski dvorac iz I.-II. st. s termama, Venerin hram, zatim Bizantski kastrum, te bazilika Sv. Marije iz V.-VI. stoljeća, crkva Sv. Germana iz XV. stoljeća.

Učenike najviše dojmio je safari park u kojem žive egzotične životinje koje slobodno šeću. Tako čudili su se jelenima, zebrama, antilopama, magarcima, lamama, paunovima koje nisu uspjeli nagovoriti da rašire svoje repove  različitih boja, istarskom govedu i ovci. Posebnu pažnju izazvala je slonica Lanka koju je predsjedniku bivše SFRJ Josipu Brozu Titu darovala Indira Gandhi. Diveći se prekrasnim pašnjacima i moru, vlakić dovezao je veselu skupinu do pristaništa.

Slijedio je dugo očekivani susret s popularnim Titovim papagajem  Kokijem koji je bio raspoložen te svojim riječima uveseljavao živahne promatrače. Koki je bezbroj puta ponovio svoje ime i još neke riječi te povremeno i zakriještavši  od zbunjujućih upita oduševljavao učenika.

Učenici  svoje dojmove o prekrasnim Brijunima na kraju upotpunili su razgledavši Titov muzej gdje  izložene su preparirane životinje koje su živjele na Brijunima i fotografije svjetskih moćnika prošlih vremena koji su boravili na otoku kao Titovi gosti.

U mirno predvečerje učenici s pratiteljicama napuštaju NP Brijuni diveći se neviđenoj ljepoti prirode i mora, a potom slijedio je povratak u Varaždin.

Terenska nastava ostvarena je u korelaciji četiriju predmeta: hrvatski, engleski i njemački jezik, povijest i geografija. Učenike pratile su učiteljice: profesorice Dubravka Pavlić, Tanja Klaneček, Sanja Posavec i Mirjana Halusek.

Više slika pogledajte u galeriji

Mirjana Halusek