TERENSKA NASTAVA UČENIKA ČETVRTIH RAZREDA 4.a,4.b,4.c,4.d
Autor: Darko Krznar, 7. 5. 2015.

Učenici četvrtih razreda bili su  21.4. na terenskoj nastavi na kojoj su utvrdili svoje znanje o glavnom gradu  naše domovine Republike Hrvatske – Zgrebu.

Praćeni prekasnim danom idealnim za nastavu na otvorenom krenuli smo ujutro iz Varaždina put Zagreba. Vožnja autobusom bila je ugodna, a cijelo vrijeme uživali smo u panoramskom pogledu na prekrasan nam zavičaj. Da sve bude još zanimljivije pobrinuo se naš vodič koji nam je puno toga ispričao o svemu , posebno u panoramskoj vožnji Zagrebom skrećući nam pozornost na važne institucije, kulturno povijesne spomenike.

Posjetili smo Tehnički muzej – Rudnik,razvoj vatrogastva , prometni razvoj te Planetarijum  gdje smo imali priliku vidjeti zvijezde koje se nalaze na našem nebu. Imali smo i mi pitanja na koja su nam ljubazni djelatnici muzeja spremno odgovarali.

Nastavili smo našu šetnju gradom Zagrebom do Kaptola gdje je smještena Zagrebačka katedrala. Najveća hrvatska sakralna građevina i jedan od najvrijednijih spomenika hrvatske kulturne baštine. Razgledali smo unutrašnjost katedrale. Kroz poznatu tržnicu Dolac spustili smo se na  Trg bana Jelačića , Ilicom sve do Uspinjače kojom smo se uspeli na Gornji grad. Uživali smo u vožnji uspinjačom te se divili pogledu na Donji grad.

Prošetali smo Markovim trgom te se prisjetili priče o Matiji Gupcu. Prošli kroz Kamenita vrata, a nažalost nismo stigli na vrijeme da uživamo u popodnevnoj pucnjavi  topa iz kule Lotršćak.

Posjetili smo Hrvatski sabor –predstavničko tijelo građana i nositelj zakonodavne vlasti  u Republici Hrvatskoj. Lijepo su nas primili i uz stručno vodstvo proveli Hrvatskim Saborom . Imali smo prilike sjediti iznad sabornice te pitati sve što nas zanima. Ujedno smo i ponovili znanje iz prirode i društva .

Po povratku zaustavili smo se u Mariji Bistrici. Najpopularnije i najposjećenije marijansko svetište u Hrvatskoj.

Terenska nastava ostvarena je u korelaciji nastavnih predmeta: priroda i društvo, tjelesna i zdravstvena kultura, hrvatski jezik, vjeronauk.

U pratnji s učiteljicama bila je i školska pedagoginja Pavica Kocijan.

Draženka Pust