U tvornici čokolade Zotter i Grazu
Autor: Marta Cepanec, 12. 11. 2018.

Rano smo krenuli prema Austriji. Prvo smo stali na granici sa Slovenijom i tamo se iskrcali iz autobusa. Cariniku smo pokazali dokumente te smo ponovno ušli u autobus i nastavili putovanje.

Stigavši u Austriju, najprije smo posjetili tvornicu čokolade Zotter gdje smo pogledali kratki film o povijesti i izradi čokolade. Nakon filma slijedio je najbolji dio izleta - obilazak tvornice i degustacija čokolada. Čokoladnim fontanama s mnoštvom različitih okusa doista nitko nije mogao odoljeti. Na kraju obilaska mogli smo kupiti čokolade po želji.

Ubrzo je slijedila šetnja ZOO vrtom s domaćim životinjama koji je u sklopu toga imanja. Kod svake životinje ili biljke bilo je glasovno objašnjenje o toj životinji ili biljci na nekoliko jezika. U vrtu bilo je i dječje igralište gdje smo se prepustili igri.

Nakon Zottera otišli smo u razgled samoga grada Graza. Posjetili smo katedralu, Hauptplatz (glavni gradski trg), Landhaus (županijska palača), otok na Muri i prošetali se pored Muzeja umjetnosti. Razgledavši Graz, ogladnjeli smo pa smo otišli na ručak u restoran „Opatija“. Ručak je bio odličan!

Pojevši ručak, uputili smo se prema Schlossbergu (tvrđava na brdu usred Graza). Gore smo se odvezli liftom, a dolje smo propješačili. Panoramski pogled na Graz bio je izvanredan. Kada smo sišli sa Schlossberga,  hodali smo prema autobusu i usput razgledavali dijelove grada koje prije nismo vidjeli.

Završivši s razgledavanjem grada, sjeli smo u autobus i krenuli prema Varaždinu. Put je veselo protekao u druženju te smo brzo došli pred školu i zadovoljni otišli smo svojim domovima.

Zahvaljujući vrlo zanimljivoj i primamljivoj čokoladnoj avanturi, ovaj poučni i zabavni izlet ostavio nam je jedinstveni i nezaboravni doživljaj.

Matija Oreški, 7. d i Lovro Buhin 7. d