Petaši u Zagrebu
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 2. 12. 2016.

Učenici petih razreda 30. studenoga 2016. u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu pogledali su edukativnu i zanimljivu predstavu Vještica Hillary ide u operu.

Dobivši na jednoj nagradnoj igri karte za operu u kazalištu, vještica Hillary je zbunjena jer ne zna ni što je opera, a ni što je kazalište, stoga svojim čarobnim štapićem dozove opernu pjevačicu koja joj pomaže u razumijevanju onoga što joj je nejasno. Operna pjevačica vodi Hillary, a tako i naše učenike, u svijet operne glazbe. Slušajući dijalog smiješnih i simpatičnih likova vještice Hillary te operne pjevačice, učenici, zajedno s vješticom, otkrivaju što je opera, kako se pjeva, kako nastaje, otkrivaju vrste i nazive muških i ženskih glasova,  što je orkestar, tko je dirigent, što je kazalište te mnoge druge zanimljivosti vezane za operni svijet. Priča o vještici Hillary svojim je jednostavnim i zabavnim sadržajem, prekrasnom glazbom te spoznavanjem novih činjenica na zanimljiv način osvojila i učenike naše škole koji su bili oduševljeni predstavom.

Nakon HNK-a učenici su u Osnovnoj školi Mate Lovraka u zagrebačkoj Dubravi odslušali zanimljivo, poticajno i poučno predavanje o povijesti puhačkih glazbala koje je održao Marko Požgaj, prof. oboe u Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikoj Gorici te član Hrvatskoga komornog orkestra. Učenici su vidjeli različite puhačke instrumente od najranijih dana do danas - Panovu frulu, blok flaute, istarsku sopilu, zavinuti rog, obou i druge, a uz to, čuli su i kako oni zvuče.

Obogaćeni novim iskustvima i spoznajama, učenici su se zadovoljni vratili iz glavnoga grada Lijepe Naše.

U pratnji učenicima bile su razrednice Nataša Narančić,  Marina Pajtlar, Tanja Klaneček i Mirjana Halusek, učitelj Nikola Habek te učiteljica Jasmina Varga.

Jasmina Varga, prof.