Putujući prošlošću, na „Putositnicama 2016.“ u Koprivnici
Autor: Darko Krznar, 23. 5. 2016.

U Osnovnoj školi „ Antun Nemčić Gostovinski“ u Koprivnici četvrti puta organiziran je natječaj za Najljepši dječji putopis „Putositnice 2016.“ u spomen na hrvatskoga putopisca Antuna Nemčića Gostovinskoga čije najznačajnije djelo „Putositnice“ govori o piščevim doživljajima s putovanja.

Njegovo putovanje otpočelo je u Ludbregu odakle je preko Zagreba putovao do Trsta, Venecije i Verone. U povratku posjetio je Ljubljanu, Graz, a iz Beča vratio se u svoju Koprivnicu.

Natječaj Najljepši dječji putopis zamišljen je tako što u pisanju putopisa sudjeluju učenici 7. i 8. razreda osnovnih škola Republike Hrvatske. Ovogodišnje pristigle putopise procjenjivalo je stručno Povjerenstvo u sastavu Božica Jelušić, književnica,  Enerika Bijač, književnica i Branka Jakupec, učiteljica hrvatskoga jezika. Povjerenstvo je izabralo pet nagrađenih i pet pohvaljenih radova.

II. osnovnu školu Varaždin predstavila je Tia Pikija, učenica 8. c razreda, koja je sa svojom mentoricom Mirjanom Halusek, prof. prisustvovala  20. svibnja 2016.  na svečanoj dodjeli nagrada gdje njezin putopis Tragovi grčke kulture na Jadranu – Putovanje u davnine na Visu, Korčuli i Hvaru je pohvaljen i uvršten među deset najboljih radova. Tia se odmaknula od ukorijenjenoga načina pisanja putopisa pa se svojom maštovitošću i sposobnošću zamišljanja otisnula u davnine i dočarala život koji se odvijao dalekih godina na našim otocima te vjerno uprizorila živote ljudi onoga doba ne zaboravivši opisati morski krajolik, ugođaje, mirise i zvukove povijesti.

Ta talentirana učenica sigurno i dostojanstveno nastupila je pročitavši dijelove svojega putopisa na svečanosti.

Mirjana Halusek, prof.