Tulum s(l)ova
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 4. 11. 2015.

U večernjim satima ovoga petka, 30. listopada 2015., u knjižnici II. osnovne škole bilo je veselo i zabavno. Naime, u  našoj se knjižnici prvi puta održao Noćni čitateljski susret koji se u sklopu izvornoga hrvatskog projekta poticanja čitanja iz užitka Tulum s(l)ova održava u isto vrijeme u knjižnicama diljem Hrvatske već petu godinu zaredom.

Tulumu je prisustvovalo 13 učenika iz 7. a i 7. b razreda pod vodstvom knjižničara Josipa Rihtarića te učiteljica Jasmine Varga i Nataše Kurbanjev.

Čitateljski susret započeo je knjižničar Josip Rihtarić pozdravivši na početku sve prisutne, a odmah nakon govora, prionulo se donošenju pravila ponašanja na susretu. Učenici su zaključili kako se moraju ponašati kulturno, moraju slušati jedni druge i biti složni te kako su svi na ovome susretu jednako važni.

Nakon donošenja pravila, uslijedila je literarna radionica u kojoj su učenici od izrezanih riječi Jesenje pjesme Miroslava Krleže trebali složiti nove stihove, odnosno svoje nove pjesme. Učenici su s velikim zanimanjem slagali riječi do riječi, stihove do stihova, da bi na kraju radionice glasno pročitali novonastale pjesme pokazujući pritom svoju maštu i originalnost.

Nakon literarne radionice uslijedio je glavni dio našega tuluma – ceremonijalno čitanje odabranih ulomaka i pjesama po izboru učenika. Smješteni na sagu, uz ugašeno svjetlo i upaljene svijeće, osvjetljavajući svoje štivo baterijskim svjetiljkama, učenici su, jedan po jedan, čitali odabrane odlomke i pjesme iz različitih knjiga od različitih autora.

Nakon što su se počastili pizzom, kolačima, grickalicama i sokom, učenici su se podružili s učenicima Osnovne škole Josipa Badalića iz Graberja Ivanićkog preko skajpa. Predstavivši se jedni drugima, međusobno su izmijenili svoje dojmove s tuluma, a prijatelji iz Graberja otpjevali su nam i pjesmu.

Nakon razgovora uslijedilo je druženje u opuštenoj atmosferi, neki su se učenici odvažili te sudjelovali u karaokama, dok su se ostali pridružili kao glazbena pratnja. Nakon društvenih igara (Repica, Pogodi tko sam) učenici su se, vidljivo zadovoljni, razišli s porukom kako bi ovakvi tulumi trebali biti što češće.

Jasmina Varga

Kako je bilo pogledajte: